niedziela, 24 maja 2015

ART - DECO

Postanowiłam rozpocząć nowy cykl na blogu, w którym będę przedstawiać charakterystyczne cechy dla danego stylu wnętrzarskiego. Zacznę od ART - DECO.
ART DECOto kierunek rozpowszechniony w latach 20. XX wieku.
Jego nazwa pochodzi od paryskiej wystawy Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Międzynarodowa Wystawa Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego) z 1925.
Cechami charakterystycznymi tego stylu była m.in. prostota i geometryzacja form.
Meble z tamtego okresu były wykonywane z luksusowych materiałów: z egzotycznego drewna, jesionu, buku, często były lakierowane na wysoki połysk. Zdobienia często były wykonywane przy użyciu kości słoniowej. Zatem Art – deco jest również synonimem luksusu.
 Ten bufet należy do Dziadka mojego męża i pochodzi z okresu międzywojennego. Jest to typowy mebel charakterystyczny dla stylu ART - DECO. 
Kolejny przedstawiciel mebla ART - DECO; Źródło: www.sprzedajemy.pl
Źródło:

Kolejną cechą tego nurtu, było wprowadzenie do dekoracji wnętrz szkła i chromu, co czyniło ten styl w ówczesnych czasach jakby wyciągnięty z dalekiej przyszłości. Dzięki tym nowoczesnym elementom styl ten jest bardzo chętnie wykorzystywany w dekoracji również w dzisiejszych czasach.
To krzesło pochodzi z 1930r. W tamtych czasach to czysta futurystyka : Żródło: 
Fotele i sofy ART-DECO, były obijane często prawdziwymi skórami rzadkich zwierząt, np, krokodyla. Oparcia foteli przypominały rozchylone płatki kwiatów.


Wnętrza w charakterze ART - DECO były jasne, z kontrastowymi kolorami. Lubiono łączyć biel z czernią, a charakterystycznym dla tego okresu była posadzka w czarno – białą szachownicę 


Chciałabym przybliżyć epokę ART - DECO z perspektywy również innych dziedzin.
Kilka fotek ART - DECO w modzie:
W malarstwie królową ART - DECO była pochodzenia polskiego Tamara Łempicka
 http://www.theroadlesstravelled.eu/blog/2014/10/21/female-artist-inspiration-tamara-de-lempicka
 Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam ten styl. To nie jest mój styl, jednak to co zainspirowało mnie, aby opisać go jako pierwszy, to malarstwo Tamary Łempickiej.
Do zobaczenia!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz